Milí návštěvníci, je nám líto, ale vzhledem k opětovnému uzavření muzea se odkládá i možnost zahájit naši výstavu Vůně perníku. Dovolte, abychom Vám výstavu představili alespoň touto formou.
Začínáme historií perníkářství. Víte, že nejstarší zmínka o prodeji perníku v Čechách je z roku 1335? Perníkáři se později sdružovali do společných cechů, řemeslnických spolků, které hájily práva a zájmy svých členů, což je doloženo i v brandýské pamětní knize z roku 1659.
Perníkáři si bedlivě střežili tajemství chuti a recepty na své výrobky. Často si sami míchali vlastní směsi koření na různé druhy perníků, jako byl marcipán, táflový perník nebo drůbeřka.
Každá perníkářská dílna měla své typické vybavení. Byla to nejen pec, nádoby na odměřování a mísení mouky, medu nebo vody, ale především velice zajímavé, ručně vyřezávané dřevěné formy na perník – kadluby.
Formy na perník odrážely náboženský i společenský život. Jejich rozmanitost byla značná, co do motivů, tak velikosti.
Ve druhé polovině 19. století začíná příchodem perníkáře Josefa Schütznera působení této rodiny perníkářů a cukrářů ve Staré Boleslavi.
V 19. století se tvary perníků již nevytlačovaly do kadlubů, ale vykrajovaly kovovými formami a zdobily barvotiskovými obrázky. Perníkářské řemeslo začalo ustupovat řemeslu cukrářskému.