(Martin HŮRKA, Souměstí chrámům zaslíbené, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červen 2021, s. 18)
Na zdejším souměstí možná leckoho překvapí, kolik chrámových staveb zde vzniklo ještě před dobou Rudolfa II. Dopočítal jsem se devíti. Samozřejmě, hovoříme zde v podstatě o dvou nezávislých městech, nadto jedno z nich je tradičním církevním centrem s druhou nejstarší českou kapitulou, tradicí svatého Václava i Panny Marie. I tak v porovnání k počtu zde tehdy žijících obyvatel se jedná o úctyhodný počet. Počítejme spolu. Nejprve Stará Boleslav: 1) kostel sv. Václava (vznik 1039-1046), 2) kostel sv. Klimenta (poč. 12. století ?), 3) kostel neznámého zasvěcení (11. století ?, v době Rudolfově již neexistoval), 4) kostel Panny Marie (12.-14. století ?, přestavěn na poč. 17. století), 5) kaple sv. Rocha (2. polovina 16. století). Nyní Brandýs: 6) kostel sv. Petra (12. století ?), 7) kostel sv. Vavřince (13. století ?), 8) kostel Obrácení sv. Pavla (1541-1542), 9) synagoga (16. století, poslední výrazná přestavba v 1. polovině 19. století).
Na závěr jen drobná zajímavost. Oba brandýské středověké katolické kostely (sv. Petra a sv. Vavřince) jsou v současnosti spravovány nekatolickými církvemi, a naopak kostel Jednoty bratrské (Obrácení sv. Pavla) je nyní děkanským katolickým chrámem.
Foto: Pohlednice s vyobrazením kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi (OMPv, Sbírka písemností a tisků, fotoarchiv).