(Martin HŮRKA, Očím skrytá sgrafita, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, říjen 2021, s. 12)
Ne všechna brandýská sgrafita jsou snadno přístupná. V areálu zámku došlo v relativně nedávné minulosti k jejich odhalení hned na několika veřejnosti částečně (nebo i zcela) nepřístupných místech. Díky vstřícnosti kastelána Víta Rejthara jsme je nyní mohli pro účely muzea i publikace fotograficky zdokumentovat.
Nacházejí se především v některých patrech mladších vestaveb při vnitřních rozích nádvoří. Narazíme na ně ale i vně zámeckého jádra, např. v přístavku v ulici Na Celné nebo při zahradě Na Valech v prostoru bývalých skleníků.
Možná ještě důležitější objev pro předbělohorskou historii města učinili jen před několika málo měsíci archeologové ÚAPPSČ pod vedením Lukáše Balouna. Došlo k němu v souvislosti s kompletní rekonstrukcí budovy čp. 98 na Masarykově náměstí. Při odhalení základových zdiv v průjezdu objektu archeologové minimálně na dvou místech identifikovali druhotně použité kameny, na jejichž lícové straně dodnes spočívají zbytky sgrafitové omítky. Lze se domnívat, že tyto kameny pocházejí ze stavby, která stávala v prostoru čp. 98 již v době před třicetiletou válkou, a do základů se dostaly během kompletní přestavby domu po jeho blíže nespecifikovaném zničení či stržení. Zbytky sgrafit v základech čp. 98 tak patrně naznačují, že v rudolfínské době byly sgrafitovou omítkou zdobeny fasády některých domů i na brandýském náměstí.
Foto: Zbytky sgrafita v základech čp. 98 (M. Hůrka).