(Martin HŮRKA, Nejstarší renezanční kostel v Čechách, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, červenec-srpen 2020, s. 12)
Kostel Obrácení sv. Pavla je sice nejmladším ze tří historických brandýských chrámů (vznikl až v letech 1541-1542), v našich „Unikátech“ ho ovšem nemůžeme opomenout. Díky shodě okolností máme totiž co do činění s nejstarším renezančním kostelem v Čechách. Jak hlásá nápis nad oltářem, postavil ho mistr Mates, neboli Matteo Borgorelli, architekt italského původu, který se v Brandýse usadil natrvalo. Mistr Mates tvořil nejen ve službách Krajířů z Krajku, ale následně i Habsburků. Na brandýském náměstí si postavil svůj dům. Rukopis své práce zde zanechal i na zámku nebo v podobě zátopového mostu do Staré Boleslavi (o kterém již psáno v prvním díle „Unikátů“). Měl na to dost času – v Brandýse prožil více než 30 let až do své smrti roku 1572.
Matteo Borgorelli chrám postavil pro Jednotu Bratrskou. Když Ferdinand I. Habsburský roku 1547 brandýské panství Krajířům z Krajku v rámci nepovedeného stavovského povstání zkonfiskoval, kostel přešel do správy utrakvistů (kališníků), později v době pobělohorské se stal katolickým. Stavba obsahovala nejen renezanční prvky dnes patrné především v mohutné mase širokého členěného průčelního štítu, přítomny zůstávaly též reminiscence na gotický sloh, který si v domácí architektuře ještě dlouho držel své místo. Gotického tvarosloví jsou např. hrotitá okna po stranách průčelí. I tomuto chrámu, podobně jako většině kostelů v našem kraji, vtisklo „finální“ podobu baroko.
Není to jediný českobratrský chrám od Mattea Borgorelliho. Ještě mohutnější vystavěl v Mladé Boleslavi (1544-1554) na dnešním Českobratrském náměstí. Pokud budeme chtít pátrat po dalších renezančních českobratrských chrámech, u kterých lze spatřit určité architektonické podobnosti, pak lze doporučit kostel sv. Františka Serafinského v Lipníku nad Bečvou (1590-1593).
Při stavbě kostela byl nad hlavní oltář umístěn tento latinský nápis:
„ANNO DOMINI : 1.5.4.1
HOC OPVS INCEPTVM EST ME:
SE MAIIO PER MAGISTRVM MA:
THES ITALVM EX MEYLAN SERVITO:
RE GENEROSI D. DOMINI ARNESTIE
KRAYK ET IN RECENTIORI BOLESLA:
VIO EXACTVQVE EST ANNO 1.5.4.2
MENSE IVNIO“
[tj. „Léta Páně 1541 toto dílo započato jest v měsíci květnu Mistrem Matesem, Italem z Milána, šlechetným služebníkem pana Arnošta Krajíře [z Krajku] a na Mladé Boleslavi. Dokonáno jest roku 1542 v měsíci červnu.]