(Martin HŮRKA, Mochov v josefínském katastru (1785), Mochovský zpravodaj, 2020, roč. 14, č. 4, s. 51-52)
Josefínský (též josefský) katastr byl prvním majetkovým soupisem v Čechách, který současně zachycoval poddanské i panské pozemky bez rozdílu (ty navíc byly skutečně v terénu změřeny). Jakož i předešlé katastry byl vytvořen k daňovým účelům. Při jeho sestavování vznikla pro každou obec hutná složka s řadou informací (popisy a názvy pozemkových tratí, soupisy pozemků s výměrou a jmény majitelů, náčrtky polí, sestavy výnosnosti apod.). Josefínský katastr je možno studovat v Národním archivu nebo jeho duplikát ve Státním oblastním archivu v Praze. Před více než 100 lety z něj však k obcím našeho regionu učinil výpis českobrodský redaktor Jozef Miškovský. Z něj se dozvídáme, že měření v Mochově proběhlo roku 1785. Níže nebudu z prostorových důvodů citovat všechny Miškovským opsané údaje. Vynechávám zejména výčty a rozměry pozemků a jejich příslušnost k jednotlivým majitelům. Kdo však chce, může si je vyhledat buď ve jmenovaných archivech nebo v Miškovského článku: „Obce českobrodské v katastru Jozefínském“ vydaném v týdeníku Naše Hlasy, 1905, roč. 25, č. 39 z 24. září a č. 40 z 1. října). Zde se chci zaměřit jen na pomístní názvy. Můžeme je porovnat s dneškem a v případě shody si tak uvědomit jejich minimální stáří téměř 250 let (ve skutečnosti řada uváděných názvů bude mnohem starší). Nejprve se podívejme na zápis, ve kterém je postiženo rozčlenění mochovského katastru (psaní velkých a malých počátečních písmen zachovávám dle Miškovského přepisu).
„Mochov rozdělen jest na 17 položení:
I. místní plac, v němž obecní škola, kostel a krchov
II. na kamenný u Homolky
III. na kamenný u dvořiště
IV. na Nehvizdsku
V. u Pardusova
VI. za Pardusem
VII. za Linvama
VIII. mezi silnicí k Nehvizdům a průhonem od Pardusova začínaje k Mochovu
IX. v hlínách od Mochova až po Nehvizdsko
X. pod kostelem až k Linvám a pod vinicí k čelakovský silnici
XI. pod vinicí pod čelakovskou silnicí
XII. za humny od podvinský louky až k zahradám
XIII. ve vohrádkách od průhona až k podbabí
XIV. na podbabí od vohrádek až k selčánským hranicům
XV. u Bíště vátý pískový lada
XVI. v zahradách mezi průhonem a potokem
XVII. pod velkou hrází od splavu novomochovského rybníka až k domku a dále k bažantnici“
Pokračujme podrobným výčtem pomístních názvů, které se podařilo Miškovskému soustředit ze zápisů o jednotlivých pozemkových plochách a jejích majitelích. Odstavec nese nadpis: „Názvy poloh, tratí a rybníků“ (psaní velkých a malých písmen opět ponechávám dle Miškovského interpretace):
„u hrušky, u hrušek, u vrby, za vrbama, u dubu, za humny, za lávkou, v zahradách, u studánky, u krechtu, pod velkou hrází, na suché hrázi, nad domkem, u strouhy, za mostkem, pod splavem, u lomu, pod kopci, v pěšinkách, u trativodu, v hlínách, v hlinišťatách, pod kostelem, u viničky, vinice bývalá teď háj dubový, u svinského kaliště, u průhona, na pískách, u obory, bažantnice chudomelská a domecká, louka Kudibalka, na chmelnici, ve vohrádkách, v koutě, na kratinách, na dlouhým, na širokým, na ouzkým, na klínkách, krátká půlkopa, na sekeře, sekerka pole, v zákruží, v sadoví, na kozím hřbetě, u trubky, u žabínku, na zdolině, na Kněžně, pod Babou, na podbabě, bíště (vátá lada písková), na kerškách, na krškách, vrch Homolka, na kamenný, u dvořiště, na Nehvizdsku, Pardusov, knížecí háj, Linva, knížecí pastviny, rybníky: Podvinský, Velkomochovský, Novomochovský a Vokřínek.“
Foto:
Výřez z územního plánu, 1999.