Co je ARCHEOLOGIE?
Délka programu: 1,5 - 2 hodiny
Cílová skupina: 1. - 6. třída ZŠ, vhodné jako doplněk výuky vlastivědy nebo dějepisu pro učivo pravěku až raného středověku, hmotných historických pramenů, jejich získávání a ochraně.
Program lze přizpůsobit věku a znalostem žáků, případně obecná témata doplnit o regionální archeologické objevy.
Program se skládá ze dvou částí, první je zaměřena na teoretické poznání a ukázky originálních archeologických nálezů, druhá je věnována praktickým dovednostem a je více hravá. Žáci si nejprve prohlédnou prezentaci archeologa, kde se srozumitelnou a názornou formou dozvědí o tom, co je archeologie, proč vznikla, jaké jsou její cíle a poslání, jak pracuje archeolog a jaké památky a předměty při výzkumu může nacházet (trvá 30-45 minut). Během povídání je prostor pro dotazy a sdílení vlastních znalostí a zkušeností žáků, dostávají také do ruky skutečné archeologické nálezy (originály a věrné repliky předmětů), které si mohou prohlídnout a osahat.
V druhé "praktické" části programu (50-60 minut) jsou žáci rozděleni do menších skupin (3-4 osoby), střídají se na pěti stanovištích, kde si pod vedením instruktora na výukových pomůckách a replikách pravěkých nástrojů vyzkouší různé dovednosti a technologie, které museli lidé v pravěku ovládat (např. mletí obilí na rotačním mlýnku, tkaní, práce s kamennými nástroji, technika vrtání do kamene).