Cena: 540 Kč včetně poštovného

Tato kniha o dvěstědevadesáti čtyřech vlastencích povražděných v Mauthausenuby nemohla vyjít bez pochopení a vstřícného přístupu několika desítek jejich pozůstalých, příbuzných a přátel. Během let shromažďování fotografií a vzpomínek na jejich blízké se nám dostalo i od řady pamětníků, kronikářů, starostů obcí i laických zájemců o dějiny protinacistického odboje.

Jim všem vděčíme za poskytnutí fotografí i dalších informací, které použily pro vznik naší knihy. Záměr vydání a koncept této pamětní knihy se zrodil v souvislosti se zřízením pamětních desek 294 mauthausenských obětí v Národním památníku hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. cyrila a Metoděje v Resslově ulici na Novém městě pražském v roce 2012.

Ukázka: Ve středu 27. května 1942 v 10.35 hodin byl explozí bomby v ulici V Holešovičkách v pražské Libni smrtelně zraněn nejbližší spolupracovník říšského vůdce SS Heinricha Himmlera a šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti obergruppenführee SS Reinhard Heydrich. Parašutisté výsadkové skupiny Anthropoid Jan Kubiš a Josef Gabčík tak splnili svůj bojový úkol a zúčtovali s všemocným zastupujícím říšským protektorem v tzv. Protektorátu Čechy a Morava, který byl vyslán do Prahy, aby uvedl v život "novou říšskou politiku" vůči čechům, vyhovující rostoucím válečným potřebám nacistů, a aby připravil konečnou likvidaci českého národa i germanizaci českého prostoru po vítězné světové válce.

Autoři: Vlastislav Janík, Jaroslav Čvančara, Václav Ledvinka, Vojtěch Šustek

Vydalo: Oblastní muzeum Praha-východ 2022, s podporou Středočeského kraje a Pamatníku národního útlaku a odboje

ISBN: 978-80-904878-5-7

[form|Pamětní kniha, 294 hrdinů a obětí heydrichiády popravených v Mauthausenu|540]

Nabídka vyřazených publikací

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih viz zde. Publikace jsou k dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, knihovnici Evu Kryškovou, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

3. sborník k historii Lhoty

24. 06. 2022 | Brandýs nad Labem

V červnu 2022 vychází již třetí ročník sborníku "Sedm okének do dějin Lhoty". Sborník vydala Obec Lhota opět ve spolupráci s naším muzeem při příležitosti setkání rodáků v rámci oslav výročí domnělé první písemné zmínky o obci. Brožurka je zdarma k dostání na OÚ Lhota či v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem (na doptání).

Publikace o Dřevčicích

24. 06. 2022 | Brandýs nad Labem

V rámci oslav 970 let od první (domnělé) písemné zmínky o obci Dřevčice byla koncem května 2022 vydána publikace Dřevčice v kronikách a vyprávění. Společně ji vydaly Obec Dřevčice a naše muzeum. Knížku lze zakoupit v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem, Masarykovo nám. 97 nebo na Obecním úřadě Dřevčice. Cena: 300 Kč.

Studentská rodopisná práce

11. 01. 2022 | Brandýs nad Labem

Student brandýského gymnázia Jan Vacek vytvořil v roce 2021 inspirativní genealogickou (rodopisnou) ročníkovou práci, která svými zdroji těží mj. i z našeho regionu. Stáhnout si ji můžete zde.

Publikace o Zárybech a Martinovu

29. 12. 2021 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2021 spatřila světlo světa rovněž stodvacetistránková publikace "Záryby a Martinov v běhu času". Společně ji vydaly Obec Záryby a naše muzeum. Knížku získáte na Obecním úřadě v Zárybech či v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem (na doptání).

Kniha o historii Kozovaz

27. 09. 2021 | Brandýs nad Labem

Ve spolupráci s naším muzeem vydal Obecní úřad ve Vyšehořovicích v září 2021 publikaci "Kozovazy. Lidé a domy od nejstarších dob do poloviny 19. století". Publikace je zdarma k dostání na OÚ Vyšehořovice či v Oblastním muzeu Praha-východ.

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.