Velectěný pane!

Vaše přání, provozovati „Prod[anou] nevěstu“, nemá z mé strany žádných překážek.

Jedná se tu pouze o to, má-li se opera dávat při klavíru neb dle arrengementu pro menší sbor šmycových a foukacích nástrojů: aneb v úplném znění orchestrálním tak, jak je v partituře psána?

Za provozování podle prvních dvou pádech, tedy při klavíru, aneb šmycových a foukacích nástrojů dle arrengementu nějakého, nežádám odměny žádné, ani honoráru, ani tantiém.

V posledním pádu ale, když by celá opera, jak v partituře stojí, třebas by se jednotlivé čísla, ballety, komediantská produkce a. t. d. vynechaly, se provozovala, pak bych nemohl jakýsi podíl na honoráru odmítnout, proto že bych mohl lehko míti konflikt s kočujícími společnosti divadelními, které vesměs jsou kontraktně vázáni na zaplacení tantiém. V posledním pádu tedy s ohledem na dobročinný účel této produkce nežádám než polovici percentů z příjmu u kassy, brutto, to jest z příjmu, mimo výloh, 10 percent z brutta polovičku. Ku přikladu celý příjem – bez výloh – by obnášel 200 zl.; tedy 10 % dělá 20 zl., z těch ale žádám jen polovičku, tedy 10 zl., a to z ohledu na krásný účel této produkce. Z mého podílu 10 percentovýho vyžaduju pouze polovičku, tu druhou přenechám účelu produkce.

Mám tu čest se znamenati s veškerou úctou

Vašnostem oddaný

Bedř[ich] Smetana

Jabkenice 14. listop[adu] 1881

Smetana

Nabídka vyřazených publikací

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih viz zde. Publikace jsou k dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, knihovnici Evu Kryškovou, mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

3. sborník k historii Lhoty

24. 06. 2022 | Brandýs nad Labem

V červnu 2022 vychází již třetí ročník sborníku "Sedm okének do dějin Lhoty". Sborník vydala Obec Lhota opět ve spolupráci s naším muzeem při příležitosti setkání rodáků v rámci oslav výročí domnělé první písemné zmínky o obci. Brožurka je zdarma k dostání na OÚ Lhota či v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem (na doptání).

Publikace o Dřevčicích

24. 06. 2022 | Brandýs nad Labem

V rámci oslav 970 let od první (domnělé) písemné zmínky o obci Dřevčice byla koncem května 2022 vydána publikace Dřevčice v kronikách a vyprávění. Společně ji vydaly Obec Dřevčice a naše muzeum. Knížku lze zakoupit v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem, Masarykovo nám. 97 nebo na Obecním úřadě Dřevčice. Cena: 300 Kč.

Studentská rodopisná práce

11. 01. 2022 | Brandýs nad Labem

Student brandýského gymnázia Jan Vacek vytvořil v roce 2021 inspirativní genealogickou (rodopisnou) ročníkovou práci, která svými zdroji těží mj. i z našeho regionu. Stáhnout si ji můžete zde.

Publikace o Zárybech a Martinovu

29. 12. 2021 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2021 spatřila světlo světa rovněž stodvacetistránková publikace "Záryby a Martinov v běhu času". Společně ji vydaly Obec Záryby a naše muzeum. Knížku získáte na Obecním úřadě v Zárybech či v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem (na doptání).

Kniha o historii Kozovaz

27. 09. 2021 | Brandýs nad Labem

Ve spolupráci s naším muzeem vydal Obecní úřad ve Vyšehořovicích v září 2021 publikaci "Kozovazy. Lidé a domy od nejstarších dob do poloviny 19. století". Publikace je zdarma k dostání na OÚ Vyšehořovice či v Oblastním muzeu Praha-východ.

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.