(Martin HŮRKA, Skrytá místa Brandýsa a Boleslavi 6, Městské listy Brandýsa n. L.-St. Boleslavi, říjen 2022, s. 15)
Dnes vás zavedeme na jednu historickou pavlač. Slouží objektu bývalé katovny, kterou v současnosti spravuje Oblastní muzeum Praha-východ. V jejím přízemí se nachází expozice katovského řemesla. Jádro budovy vzniklo již v předbělohorském období (parně někdy mezi lety cca 1550-1620). Dřevěná pavlač, na kterou není běžný přístup, je mladšího data, některé její části jsou dokonce zcela nové, ale zachovávají původní ráz (starší dřevo muselo být kvůli svému špatnému stavu při rekonstrukci kolem přelomu tisíciletí vyměněno). Pavlač, tedy před nosnou zdí zvnějšku předsazená chodbová konstrukce, je nesena přesahujícími konci (tzv. „zhlavími“) stropních trámů.
V konstrukcích brandýských a staroboleslavských domů nalezneme řídce ještě i dnes pozůstatky dřevěných pavlačí. Před nedávnem zcela zašla značně zchátralá (jako celý dům) dřevěná pavlač čp. 98 na brandýském náměstí. U historických patrových domů (nejen) při zdejším náměstí bývaly pavlače zcela běžné. Taková do dvora orientovaná pavlač rovněž sloužila k přístupu k suchému záchodu (v případě vícero bytových jednotek býval záchod společný). Pavlač se hodila také např. k sušení prádla.
V minulých staletích se ve venkovském prostředí řešil pomocí pavlačí vstup nejen do obytných prostor, ale také např. na špýchar (kde bývalo v suchém patře uschováno obilí a jiné zemědělské produkty), do patra mlýna či podobně. U jistého brandýského domu je dochována rovněž dřevěná pavlač se soustruženými kuželkami, která sloužila coby přístup do patra truhlářské dílny, kde bývalo uschováno dřevo (vysychalo). Tato pavlač vznikla až v meziválečném období a je ve výborném stavu.
Foto: Pavlač u katovny a pavlač při bývalé truhlářské dílně (M. Hůrka, 2022).