Spolu s Petrem Encem z brandýského zámku jsme pro vás přichystali výstavu o třicetileté válce, přesněji o švédském táboru ve Staré Boleslavi 1639-1640.
Na základě písemných pramenů se podařilo sestavit několik minipříběhů, které poodhalují tehdejší situaci v okolí řeky Labe. U Staré Boleslavi vyrostl vojenský tábor, který obývalo několik tisíc osob – nejen vojáků, ale i vojenského trénu (řemeslníků, markytánek, vozků, rodin vojáků, prostitutek a dalších lidí). Kraj, již tak zpustošený předchozími lety války, dostal další ránu. Zanikaly mlýny, krčmy, pivovary, dvory, bývalé tvrze ba i celé vesnice. Duchovní správa se stěží držela v několika městech.
Vojenský tábor ve Staré Boleslavi sloužil jako jeden z hlavních opěrných bodů švédské armády v Čechách pro přečkání zimy 1639/1640. Byl součástí „pevnosti Labe“, labské linie, na které se švédský generál Johan Banér „zakopal“ (kromě Staré Boleslavi s předmostím v Brandýse nad Labem byly dalšími obsazenými lokalitami např. Litoměřice, Mělník nebo Hradec Králové).
Na výstavě jsou kromě maket a kopií k vidění dobové originály nalezené při archeologických výzkumech proběhlých na ploše staroboleslavského tábora v nedávné době, tak i při regulaci Labe ve 30. letech 20. století. A také jeden poklad.
Nejtěžším exponátem je věrná replika téměř 800 kg vážícího děla z roku 1645, jehož transport do muzea musela kvůli bezpečnosti dopravy jistit vozidla městské policie.