Muzeum zavřeno rekonstrukce

středa - neděle 10 - 12, 12:30 - 17 hod.

Vstupné

dospělí: 60 Kč žáci škol: 20 Kč
snížené: 40 Kč žáci školek: 10 Kč
rodinné: 130 Kč Edukační programy pro školy a školky: 30/50 Kč
 Děti do 6 let ZDARMA další informace zde

28. 12. 2016 | Brandýs nad Labem

Pokyny pro autory příspěvků
Sborník přináší poznatky k historii pražského okolí, které je vymezeno územím dnešních okresů Praha-západ, Praha-východ a tzv. Velké Prahy mimo historická pražská města. Ve sborníku lze po dohodě publikovat i texty s územním přesahem nebo vymezené jinak než teritoriálně. Sborník sestává z částí studie, materiály, zprávy, literatura a výstavy, studie podléhají recenznímu řízení. Přijímány jsou příspěvky ze všech historických věd.

Termíny a způsob odevzdávání příspěvků
Uzávěrka pro příspěvky do každého ročníku sborníku je 31. května příslušného kalendářního roku. Rukopisy se zasílají v elektronické podobě na e-mailové adresy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo poštou na adresy Státní okresní archiv Praha-východ, Přemyšlení 220, 250 66 Zdiby, nebo Oblastní muzeum Praha-východ, Masarykovo náměstí 97, 250 01 Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Příspěvky lze rovněž po domluvě předat jinému členu redakční rady. Recenze lze zasílat přímo na e-mailovou adresu odborného garanta této rubriky: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Odevzdané příspěvky a poskytnuté podklady se vrací zpět jen na základě vyžádání autora.

Požadavky vůči autorům příspěvků
Rozsah příspěvku do rubrik studie nebo materiály by neměl přesáhnout 35 normostran (1800 znaků včetně mezer na normostranu), u recenzí 6 normostran, u anotací 2 normostrany a u zpráv 10 normostran. Součástí příspěvku do rubrik studie nebo materiály je povinně krátký abstrakt postihující cíl práce, seznam klíčových slov a resumé. Překlad do cizího jazyka zajišťuje redakce. Svolení k publikování, je-li ho zapotřebí (především u reprodukcí), si obstarávají zásadně autoři příspěvků. Tato svolení je třeba dodat do redakce společně s příspěvkem. Texty se předávají ve formátu doc, docx, rtf nebo odt, veškeré netextové části příspěvku v samostatných souborech. Obrazové přílohy se předávají v nejvyšší dostupné kvalitě (v minimální velikosti 800 x 1200 bodů, maximálně však 3000 x 4000 bodů), ve formátu JPG, případně TIFF. U obrazových příloh musí být přesně uveden zdroj a krátký popis. Konečný výběr obrazového materiálu je na uvážení redakce.

Způsob citací v poznámkovém aparátu
Při citacích v poznámkovém aparátu se postupuje podle vzoru Českého časopisu historického, případně na základě dohody redakce s autorem (např. u archeologických textů) dle jiného vzoru. Poznámkový aparát se standardně umísťuje na konci strany. Citace z archivního materiálu musí být co nejpřesnější, uvádí se vždy název a místo archivu, název fondu či sbírky a bližší určení (signatura, číslo knihy, inventární číslo, folio).

Ukázky citací

Ivan HLAVÁČEK – Jaroslav KAŠPAR – Rostislav NOVÝ, Vademecum pomocných věd historických, Praha 1985, s. 250.

Karel MALÝ, Der böhmische Beitrag zum Modell des europäischen Absolutismus, in: Gerhard Köbler – Hermann Nehlsen (Hg.), Wirkungen europäischer Rechtskultur, München 1997, s. 695–705.

Karel DOSKOČIL (ed.), Berní rula, 2. Popis Čech r. 1654, Praha 1954.

Pavel BĚLINA, Teoretické kořeny a státní praxe osvícenského absolutismu v habsburské monarchii, Československý časopis historický 29, 1981, s. 879–905.

P. BĚLINA, Teoretické kořeny a státní praxe, s. 890. (opakovaná citace) TAMTÉŽ, s. 172n., 178nn. (odkaz k titulu citovanému v předchozí citaci)

V případě opakované citace téhož časopisu, edice, fondu apod. je vhodné uvádět jen jejich zkratku, ta však musí být uvedena v závorce již při první citaci.

Další pokyny
Zkratky a zkratková slova v hlavním textu příspěvku se rozepisují. Je-li s ohledem na charakter textu vhodné (například pro úsporu místa) zkratky použít i v hlavním textu, musí být připojen jejich seznam. V hlavním textu příspěvku není dovoleno užívat jakýkoliv způsob grafického zvýrazňování vyjma tučného písma u nadpisů a kurzívy (podtrhávání, velikost písma, prokládání znaků apod.).


28. 12. 2016 | Brandýs nad Labem

předseda
Mgr. Roman Kolek (Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Praha-východ)

místopředsedkyně
PhDr. Karin Pátrová, Ph.D. (Oblastní muzeum Praha-východ)

redaktoři
PhDr. Jaroslav Šulc (Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Praha-západ)
RNDr. Jan Váňa (Regionální muzeum v Jílovém u Prahy)
Mgr. Martin Dolejský (Městské muzeum v Čelákovicích)

členové redakční rady
PhDr. Martin Franc, Ph.D. (Masarykův ústav a Archiv AV ČR)
Mgr.Pavel Koblasa (Národní archiv)
Mgr. Jan Hrdina, Ph.D. (Archiv hlavního města Prahy)
Věra Krajíčková, BBUS (Knihovna Eduarda Petišky v Brandýse nad Labem)
PhDr. JUDr. Pavel Kroupa (Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech)
Mgr. Jan Kypta, Ph.D. (Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech)
Roman Straka (Národní archiv)

zahraniční člen
Mgr. Ĺuboš Kačírek, Ph.D. (Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislavě)

Redakční rada má 13 členů, z nich 8 členů nejsou zaměstnanci vydavatelů.


28. 12. 2016 | Brandýs nad Labem

Historický sborník pražského okolí

Odborný recenzovaný časopis vydávaný od roku 2011 ve spolupráci:

  • Oblastního muzea Praha-východ
  • Státního oblastního archivu v Praze
  • Regionálního muzea v Jílovém u Prahy
  • Městského muzea v Čelákovicích

Časopis je zařazen v Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice, vedeném Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

Cílem sborníku je přinášet poznatky k historii pražského okolí, které je zhruba vymezeno územím dnešních okresů Praha-východ, Praha-západ a územím dnešní Prahy mimo historická pražská města. Ve sborníku lze publikovat i texty, které se dotýkají širšího území nebo jsou vymezeny jinak než teritoriálně.

Sborník je odborným recenzovaným periodikem a sestává z částí studie, materiály,  zprávy, literatura a výstavy. Ve sborníku lze publikovat příspěvky ze všech historických věd (historie, archeologie, stavební dějiny, etnologie, archivnictví, muzeologie).
Příspěvky zařazené do části „Studie“ podléhají recenznímu řízení. Recenzní posudky vypracovávají vždy nejméně dva nezávislí recenzenti, na jejich
základě rozhoduje redakční rada o zařazení příspěvku do sborníku.

Sborník vychází jednou ročně.

Adresy vydavatelů

Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Praha-západ
Pražská 728, 252 29 Dobřichovice
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Praha-východ
nyní rovněž Pražská 728, 252 29 Dobřichovice
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Státní oblastní archiv v Praze - Státní okresní archiv Nymburk
Zámecká 6/13, p. s. 11, 289 22 Lysá nad Labem
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Státní oblastní archiv v Praze - Státní okresní archiv Kladno
Severní 3127, 272 04 Kladno
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oblastní muzeum Praha-východ
Masarykovo nám. 97, 250 01 Brandýs nad Labem–Stará Boleslav
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy
Masarykovo náměstí 16, 254 01 Jílové u Prahy
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Městské muzeum v Čelákovicích
Na Hrádku 464, 250 88 Čelákovice
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuálně

Paměti a rodinné kroniky online

26. 06. 2024 | Brandýs nad Labem

Na stránkách Databáze dějin všedního dne (DDVD) Historického ústavu AV ČR je možno procházet plné texty rodinných pamětí, kronik, vzpomínek apod. zachycujících každodennost zejména 19. a 20. století. Autoři webu se tímto způsobem snaží přilákat pozornost veřejnosti, odborných institucí i soukromých držitelů obdobných písemně zachycených vzpomínek.

I naše muzeum se snaží přispět zveřejněním u nás uchovávaných nebo od soukromníků průběžně získávaných písemných materiálů. Některé již nyní naleznete na webu muzea v sekci Publikace. U rozsáhlejších textů plánujeme jejich postoupení právě webu DDVD.

Zde je první vlaštovka - paměti Jana Fraňka narozeného roku 1884 v Dolínku, viz: https://ddvd.kpsys.cz/records/469bb545-fb10-4947-8df7-871c1bb8635c


Nabídka vyřazených knih

06. 10. 2022 | Brandýs nad Labem

Nabízíme odborným i veřejným knihovnám vyřazené publikace zdarma k převzetí. Seznam knih je ke stažení zde (seznam aktualizován 27. března 2024). Publikace jsou fyzicky dispozici v knihovně OMPv. Kontaktujte, prosím, Daniela Hrčku, osobu pověřenou správou knihovny, mail: daniel.hrcka@ompv


4. pokračování lhoteckého sborníku

20. 12. 2022 | Brandýs nad Labem

Před Vánoci 2023 vydala Obec Lhota ve spolupráci s naším muzeem již čtvrté pokračování sborníku Sedm okének do dějin Lhoty.

Číst dál...

Úspěšná studentská práce

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Další student brandýského gymnázia uspěl se svou prací v rámci SOČ (Středoškolské odborné činnosti). Práce Adama Kadeřávka pojednávající o historii budovy gymnázia je ke stažení zde: "Proměny budovy brandýského gymnázia v čase". Materiály poskytlo mj. i naše muzeum prostřednictvím archivářky a knihovnice Evy Kryškové.


Selské brány našeho regionu

03. 01. 2024 | Brandýs nad Labem

Muzeum na podzim 2023 vydalo katalog téměř 200 historických klenutých selských bran z období cca 1780-cca 1880 v regionu brandýského Polabí.

Číst dál...

Informace o cookies

Když kliknete na "Přijmout všechny soubory cookie", poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.